Rowery elektryczne są wygodnym i ekologicznym środkiem do codziennej komunikacji. Stanowią doskonałą alternatywę dla samochodu – brak spalin sprawia, że jazda na nich jest przyjazna dla środowiska. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach stały się tak popularne. Co warto o nich wiedzieć i jakie parametry są kluczowe podczas wyboru? Odpowiadamy w artykule!

 

Jeśli myślisz o zamianie motocykla lub samochodu na elektryczny jednoślad, najpierw powinieneś poszukać informacji na temat tego nowoczesnego środka transportu i dowiedzieć się, jakie możliwości oferuje. Na rynku dostępne są zarówno modele damskie, męskie, jak i dziecięce, ale na tym wybór się nie kończy. 

Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą wybierać spośród rowerów elektrycznych MTB – przeznaczonych do jazdy po trudniejszym terenie, trekkingowych, które świetnie sprawdzają się na szosie, oraz miejskich – doskonale nadających się do codziennej jazdy. W tym artykule przyglądamy się dokładnie każdemu z nich oraz podpowiemy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie! 

Rower elektryczny miejski, trekkingowy czy MTB?

Rowerowy świat stoi otworem przed każdym zainteresowanym. Jednak jak już wspomnieliśmy, wybór roweru elektrycznego warto rozpocząć od określenia tego, w jakich warunkach będziesz go użytkował. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia użyteczności jednośladu: nie każdy e-bike sprawdzi się w trudniejszym terenie. 

Rowery miejskie
Elektryczne rowery miejskie zaprojektowano jako praktyczny środek transportu na co dzień.  Są dostępne w różnych stylach: z wąskimi oponami i prostymi kierownicami albo grubszymi oponami i wąską ramą. Niektóre modele mają składaną konstrukcję, dzięki czemu idealnie nadają się do podróżowania pociągami lub autobusami. Wiele osób uważa e-rowery za bardziej opłacalną alternatywę dla motocykli, a nawet samochodu.  Użytkownicy doceniają wygodę – dzięki elektrycznemu wspomaganiu mogą dojeżdżać do pracy bez większego wysiłku.

W miejskich rowerach elektrycznych bez problemu można zamontować błotniki, światła i inne akcesoria, które sprawią, że podróż po mieście nocą lub w trudnych warunkach pogodowych będzie po prostu bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.


Rowery trekkingowe
Elektryczne rowery trekkingowe są świetnym wyborem dla każdego, kto szuka uniwersalnego jednośladu do wycieczek – zarówno tych codziennych, jak i weekendowych. Zostały zaprojektowane z myślą o komforcie i mają wiele cech wspólnych z rowerami miejskimi. Dzięki większym oponom, miękkim siedzeniom i wyprofilowanej, wygiętej kierownicy zapewniają wygodną pozycję siedzącą.

Rowery szosowe
Rowery szosowe mają zwykle lekką ramę, wąskie opony i opuszczaną kierownicę, która pomaga kierowcy utrzymać aerodynamiczną pozycję podczas jazdy. Podobnie jak ich napędzane pedałami odpowiedniki, elektryczne rowery szosowe mają smuklejsze i lżejsze komponenty, aby zwiększyć wydajność. Wspomaganie oferowane przez silnik elektryczny umożliwia pokonywanie większych odległości i bardziej stromych wzniesień przy mniejszym zmęczeniu niż w przypadku konwencjonalnych rowerów.

Rowery górskie / MTB
Dzięki mocniejszym ramom, większym oponom i elementom zawieszenia o dużym skoku, rowery górskie są stworzone do pokonywania trudniejszych szlaków, kamienistych dróg oraz innych terenów o dużych nierównościach. Najbardziej ekscytującą częścią jazdy na rowerze górskim są bez wątpienia szybsze zjazdy, ale dotarcie na szczyt zwykle wiąże się z wymagającym pedałowaniem.

Dodanie silnika elektrycznego do roweru górskiego znacznie ogranicza zmęczenie i pozwala szybciej dotrzeć do celu. Dzięki temu rowery elektryczne MTB zapewniają dostęp do kolarstwa górskiego osobom, które wcześniej nie były w stanie poradzić sobie z bardziej wymagającą jazdą terenową.

 

Zakup roweru elektrycznego – na co zwrócić uwagę?

Gdy rozważyłeś już wybór odpowiedniego e-bike’a, kierując się własnymi potrzebami, to nie wszystko. Musisz jeszcze zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które będa miały bezpośrednie przełożenie na wydajność samego roweru, a także komfort z jazdy. Producenci prześcigają się w usprawnieniu technologii stosowanych w rowerach elektrycznych, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze wrażenia. 

Napęd
Napęd elektryczny jest kluczowym elementem budowy e-bike’a, dlatego powinieneś zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Każdy z nich dostarcza energię elektryczną do napędzania kół w inny sposób. Decyzja, który napęd będzie dla Ciebie najlepszy zależy od tego, jak planujesz korzystać z roweru i w jak daleką podróż chcesz się na nim wybrać.
- rowery z napędem umieszczony w przedniej piaście: osiągają maksymalną prędkość 25 kilometrów na godzinę, przy czym jazda na nich możliwa jest tylko dzięki sile pedałowania, która to uruchamia cały mechanizm wspomagania. 
- rowery elektryczne z napędem w tylnej piaście: również osiągają prędkość maksymalną około 25 km/h, z tą różnicą, że mogą być napędzane za naciśnięciem przycisku znajdującego się na kierownicy,
- w pełni zelektryfikowane e-bike’i z centralnym napędem: osiągają maksymalną prędkość 48 km/h i nie mają przepustnicy – są wyposażone w czujnik nacisku na korbę, co zapewnia najbardziej płynną jazdę ze wszystkich rodzajów napędów. 

Pojemność  baterii i moc silnika
Dystans, jaki może pokonać rower elektryczny, jest kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu roweru elektrycznego. Istnieją dwa kluczowe parametry, które określają, jak daleko może przejechać e-bike na jednym ładowaniu:
- pojemność baterii,
- moc silnika.

Silniki w rowerach elektrycznych mają różne rozmiary, zwykle od 250 do 750 watów. E-bike’i o mocy 250 W są najbardziej popularne, ponieważ oprócz tego, że są przystępne cenowo, oferują wystarczającą wydajność zarówno na płaskich nawierzchniach, jak i małych wzniesieniach. Jeśli planujesz zakup górskiego roweru elektrycznego, powinieneś wybrać model z silnikiem o większej mocy. 
Zazwyczaj bateria w e-biku wytrzymuje od 30 do 70 kilometrów przy pełnym naładowaniu, ale jeśli odpowiednio zarządzasz energią, akumulator może działać dłużej. Rodzaj terenu i moc, z jaką pracuje silnik, również będą miały wpływ na żywotność baterii. Im wyższy parametr, tym lepiej. Choć wydajniejsze rowery są droższe od tych z mniej pojemnym akumulatorem, warto zainwestować w swój komfort i wygodę. 

 

Czy warto zamienić tradycyjny rower na elektryczny?

Odpowiedź na to pytanie nie może inna niż twierdząca. Rowery zawsze uchodziły za opłacalny i ekologiczny środek transportu. Korzystanie z e-bike'ów nie tylko przynosi korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla – co stanowi duży plus w obliczu kryzysu klimatycznego – ale także jest bardzo wygodne. Dzięki wspomaganiu napędu rowery elektryczne ułatwiają podróżowanie dalej niż kiedykolwiek wcześniej – przy mniejszym wysiłku.

Urok jazdy na rowerze górskim i terenowym tkwi w dreszczyku emocji związanym z odkrywaniem nowych miejsc, do których zwykle nie można dojechać samochodem. Strome, górskie wzniesienia są prawdziwym wyzwaniem dla każdego rowerzysty, ale rowery elektryczne świetnie radzą sobie z takimi przeszkodami. Ponadto, rowery elektryczne pozwalają sprawniej omijać korki, poruszać się po ruchliwych i zatłoczonych obszarach oraz podróżować na większe dystanse.

 

Teraz gdy wiesz już, jak różnorodny jest rynek elektrycznych jednośladów, nie pozostaje Ci nic innego jak złożyć zamówienie na wmarzony e-bike. Największą ofertę ekologicznych i wszechstronnych rowerów z napędem elektrycznym znajdziesz w VeloMarket!