Inwestowanie w zielone miejsca miejskiej aktywności ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o pielęgnowanie więzi między człowiekiem a przyrodą. To również istotny krok w kierunku czystej i zrównoważonej przyszłości. Poznaj nasze pomysły na ekologiczne formy rekreacji w mieście!

 

Ekomiasto jako przestrzeń dla aktywnych

W miarę postępującej urbanizacji świata miasta stanęły przed wieloma wyzwaniami związanymi z mieszkalnictwem, transportem, systemami energetycznymi, infrastrukturą i  zatrudnieniem. Samorządy robią wiele, aby zapewnić swoim mieszkańcom możliwie najlepsze warunki życia poprzez zrównoważony rozwój. Zrównoważone miasto to ośrodek zaprojektowany w taki sposób, aby poprzez planowanie i zarządzanie poprawić jego wpływ na środowisko. 

Ekomiasto to jednak nie tylko budynki zasilane energią słoneczną czy większa liczba pieszych i rowerzystów niż samochodów. Idea smart cities aktywnie zmierza w kierunku tego, aby zapewnić mieszkańcom możliwość podjęcia wielu aktywności, które są neutralne dla środowiska (czyli nie przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych). W ramach tych działań powstają zielona miejsca, w których można się zrelaksować i uprawiać aktywność na świeżym powietrzu. 

 

Pięć przykładów ekologicznej rekreacji

Aby zainspirować Cię do działania, przygotowaliśmy krótki przewodnik po ekologicznych formach rekreacji w mieście!

 

Przejażdżka rowerowa

Infrastruktura rowerowa stoi w Polsce na bardzo wysokim poziomie. Od wielu lat samorządy w całym kraju inwestują w rozwój ścieżek, parkingów i systemów wypożyczalni, dzięki czemu miłośnicy jazdy na rowerze mają więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej, aby móc odkrywać nowe szlaki i być bliżej natury bez konieczności wyjazdu za miasto. Przejażdżka rowerowa to tym samym jedna z najbardziej ekologicznych i najzdrowszych form rekreacji znanych człowiekowi.  

 

Spacer po okolicy

A może by tak… rzucić wszystko i wybrać się na przechadzkę po okolicy? Dostęp do przyrody i ścieżki spacerowe to kluczowe elementy zrównoważonego miasta. Zasoby takie jak parki, rezerwaty przyrody i tereny rekreacyjne sprawiają, że ludzie coraz częściej rezygnują z podróży samochodem na rzecz spacerów. A badania wykazały, że chodzenie jest doskonałą alternatywą dla bardziej zorganizowanych i wymagających ćwiczeń fizycznych.

 

Frisbee

Rozwój terenów zielonych sprzyja nie tylko chodzeniu i bieganiu, ale także zabawom na świeżym powietrzu. Frisbee to tania i doskonała forma rekreacji, którą możesz uprawiać wraz z rodziną, znajomymi czy drugą połówką. Jeśli masz psa, możesz wykorzystać zabawę frisbee jako element codziennej rutyny. Sport polegający na łapaniu przez czworonoga rzucanego dysku jest zresztą bardziej popularny, niż myślisz. 

 

Spotkanie z przyrodą

Aby obcować z przyrodą – nawet tą egzotyczną – wcale nie musisz wyjeżdżać z miasta czy rezerwować lotu do odległego kraju. W większości miast znajdziesz ogrody botaniczne, zoologiczne czy inne publiczne miejsca, które pozwalają na rekreację w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Świetnym pomysłem na aktywność w zurbanizowanych ośrodkach jest rolnictwo miejskie. Obejmuje ono takie praktyki jak tworzenie ogrodów społecznych czy sadzenie roślin i warzyw na dachach budynków. 

 

Sprzątanie przestrzeni miejskiej

Z roku na rok w miastach przeprowadza się coraz więcej akcji społecznego sprzątania. Dbanie o porządek w miejscach publicznych, takich jak lasy, parki czy plaże, to doskonały sposób na to, aby łączyć przyjemne (aktywność na świeżym powietrzu) z pożytecznym (zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska). Taka forma rekreacji może obejmować regularne zbieranie śmieci, grabienie liści, a także wyławianie plastiku ze zbiorników wodnych. Wszystko to przynosi korzyść turystom i innym mieszkańcom, którzy mogą w sposób bardziej komfortowy wypoczywać i podziwiać uroki przyrody

 

Ekologiczna rekreacja miejska to klucz do zrównoważonej przyszłości

Promowanie ekologicznej rekreacji jest niezwykle ważną kwestią – zwłaszcza w miastach, w których zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy ustalone przez WHO. Kluczem jest podejmowanie bardziej ekologicznych aktywności, opartych na kontakcie z przyrodą – jednak bez jej degradacji. Obejmuje to przede wszystkim całkowitą rezygnację ze środków i zasobów, które przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. 

 

Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas formy ekologicznej rekreacji zainspirują Cię do działania w służbie środowiska, także w kontekście dbania o własne zdrowie.