pompy ciepła velomarket.pl

Na rynku dostępnych jest mnóstwo pomp ciepła od różnych producentów, wiele rodzajów i wersji o zróżnicowanej mocy grzewczej. Jak w gąszczu ofert wybrać tę najlepszą?

Pompa ciepła to inwestycja na lata, dlatego przed wyborem urządzenia warto odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań, porównać oferty producentów i zasięgnąć rady specjalistów – projektantów instalacji grzewczych i instalatorów. Dopiero wtedy będziemy mieć pewność, że podjęliśmy najlepszą decyzję z możliwych. 

Odpowiednia moc grzewcza przede wszystkim

Przy doborze odpowiedniej pompy najważniejsze jest określenie zapotrzebowania budynku na ciepło. Dzięki temu będziemy mogli dobrać pompę o odpowiedniej mocy grzewczej. Pompa o zbyt małej mocy, będzie co prawda tańsza, ale nie zapewni odpowiedniej temperatury w budynku w mroźne dni. Natomiast kupując pompę o zbyt dużej mocy, po pierwsze przepłacamy, po drugie będzie dochodziło do taktowania, czyli częstego włączania i wyłączania sprężarki pompy ciepła. To w konsekwencji może doprowadzić do awarii lub skrócenia żywotności urządzenia. 

 

Jak określić odpowiednią moc pompy ciepła? 

Po dokładne wyliczenia najlepiej zgłosić się do specjalistów. Jednak przed konsultacją należy przygotować odpowiedzi na poniższe pytania, które pozwolą na określenie zapotrzebowania budynku na ciepło:

  • Jaka jest powierzchnia budynku, którą chcemy ogrzać? 
  • W jakiej temperaturze dobrze się czujemy?
  • Gdzie znajduje się nasz budynek, w jakiej strefie klimatycznej? Przykładowo mieszkańcy Suwałk będą potrzebowali pompy o nieco wyższej mocy niż mieszkańcy Zielonej Góry. 
  • Ilu jest domowników obecnie, ilu może się pojawić w przyszłości? Ich liczbę przelicza się na zużycie ciepłej wody w budynku. 
  • Jaka jest grubość przegród i jakie materiały wykorzystano do ocieplenia? 
  • Jaką wentylację zastosowano w budynku? Grawitacyjną czy mechaniczną z odzyskiem ciepła?
  • Czy pompa ciepła będzie miała za zadanie jedynie ogrzewać pomieszczenia czy także chłodzić je latem?
  • Jaki rodzaj ogrzewania mamy lub będziemy instalować w budynku? Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym jest najbardziej efektywne. Jeśli ogrzewamy dom za pomocą grzejników, niezbędna będzie pompa ciepła o większej mocy. 

Audyt energetyczny – czy warto go przeprowadzić? 

W odpowiedzi na zamieszczone wyżej pytania pomogą informacje zawarte w projekcie domu. Projekt dobrze przeanalizować wraz instalatorem pompy. W dokładnym określeniu zapotrzebowania budynku na ciepło i doborze odpowiedniej pompy zdecydowanie pomaga także audyt energetyczny. Obecnie najczęściej dołącza się go do projektu nowego domu. Można też zlecić jego wykonanie wyspecjalizowanym, niezależnym firmom już po zakończeniu budowy. Takie rozwiązanie pozwala wykryć ewentualne niezgodności z projektem i najdokładniej określić potrzebne parametry. Przeprowadzenie audytu energetycznego zalecane jest też w starszych i modernizowanych budynkach, do których chcemy dobrać pompę. W tym przypadku informacje pochodzące z projektu sprzed lat najprawdopodobniej nie oddadzą stanu faktycznego. W mierzeniu zapotrzebowania na ciepło pomagają też dostępne w internecie kalkulatory, niestety nie będą one w pełni dokładne.

 

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Najczęściej wybieranym rodzajem pomp ciepła w Polsce są pompy powietrzne, które pobierają energię z powietrza na zewnątrz budynku. Powietrze jest powszechnie dostępnym źródłem ciepła i ten rodzaj pomp jest najtańszy i najłatwiejszy w montażu.  Warto także rozważyć gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię skumulowaną w ziemi. W przeciwieństwie do temperatury powietrza, temperatura gruntu nie podlega tak dużym wahaniom, a na pewnej głębokości osiąga stałą, dodatnią temperaturę. To przekłada się na efektywność pracy pompy i niższe koszty eksploatacji. Jednak instalacja pompy gruntowej wiąże się z odwiertami i dużo trudniejszym montażem. Ten rodzaj pompy mogą rozważyć osoby gotowe na wyższe koszty montażu i posiadające większe działki. 

 

Monoblok czy split?

Istnieją dwie wersje pomp powietrznych: monoblok i split. Pełnią one dokładnie te same funkcje i pracują tak samo efektywnie. Na czym zatem polega różnica? W wersji monoblok wszystkie elementy pompy zamknięte są w jednym module. W przypadku wersji split rozdzielone są na dwa moduły. Moduł ze sprężarką i parownikiem montuje się na zewnątrz budynku, natomiast moduł ze skraplaczem wewnątrz. Pompy split są tańsze, jednak ich montaż jest trudniejszy i co roku należy przeprowadzać kontrolę ich szczelności. Monobloków nie trzeba kontrolować, są łatwiejsze w montażu, ale też i droższe przy zakupie. 

 

Monoblok czy split?

Gdy określimy już odpowiednią moc pompy i wybierzemy jej rodzaj, czas porównać urządzenia od różnych producentów. Tak jak wcześniej i tu przydadzą się porady specjalistów, którzy będą potrafili odpowiednio zinterpretować dane. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na takie dane udostępniane przez producentów jak:

  • Wskaźnik COP. Mówi on, ile energii grzewczej otrzyma się z jednego kilowata energii energetycznej. Wyższe COP oznacza bardziej efektywną pracę urządzenia. Ten wskaźnik zależy jednak od warunków, w jakich pompa będzie pracować. 
  • Wskaźnik SCOP. Jest bardziej miarodajny od COP. To wartość COP uśredniona dla całego sezonu grzewczego. Pozwala określić zużycie prądu w ciągu roku i obliczyć związane z pracą pompy koszty. 
  • Klasa energetyczna urządzenia.
  • Poziom mocy akustycznej, czyli informacja o tym, jak głośne jest dane urządzenie. 

Odwiedź kategorię OZE w naszym sklepie!