• Lampy solarne szybko zyskują na popularności. Zdobią nie tylko balkony i ogrody – są wykorzystywane także w przestrzeni miejskiej czy budynkach komercyjnych. 
  • Ostatnie lata przyniosły bardzo duży postęp w tym segmencie – lampy solarne są coraz wydajniejsze i trwalsze. 
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Zobacz propozycje wyselekcjonowane przez ekspertki i ekspertów VeloMarket: Oświetlenie energooszczędne

Jakie są plusy lamp solarnych dla portfela i klimatu?

Ciepły wieczór na balkonie? A może grill z przyjaciółmi w ogrodzie? Klimatu takim wydarzeniom i chwilom dodają lampy solarne. Przybywa ich lawinowo w krajobrazie polskich miast, miasteczek i wsi. Nic dziwnego, to oświetlenie, które… praktycznie nie ma wad.

Długą listę zalet lamp solarnych otwierają:

  • energooszczędność – lampy solarne są zasilane energią słoneczną, zakumulowaną energię oddają, gdy robi się ciemno,
  • proekologiczność – nie wykorzystujemy zasilania z konwencjonalnych źródeł, czerpiemy energię prosto z natury,
  • wygoda – można je zamontować w dowolnym miejscu, nie trzeba ich podłączać do sieci ani prowadzić żadnych przewodów, jest bezobsługowa,
  • uniwersalność – sprawdzają się wszędzie – na balkonie, tarasie, w ogrodzie, na podjeździe do garażu, ale także na placu zabaw, przy drodze, obiekcie przemysłowym, hotelu, restauracji. Tylko wyobraźnia właściciela posesji ogranicza ich zastosowanie,
  • duży wybór wzorów – możesz dopasować oświetlenie do aranżacji balkonu czy ogrodu. Projektanci prześcigają się w pomysłach na wzornictwo – lampy solarne mogą mieć kształt kuli albo przypominać świecę, designerski lampion lub np. konewkę.


Jak zrobione są lampy solarne?

Mechanizm działania lamp solarnych jest bardzo prosty. W górnej części oświetlenia znajduje się ogniwo fotowoltaiczne, które magazynuje energię słoneczną w specjalnych akumulatorach. Skumulowana energia nie marnuje się za dnia. Lampy solarne włączają się dopiero po zmroku albo – przy zaawansowanych produktach – np. po uruchomieniu czujnika ruchu.

Odpowiednie oświetlenie zapewniają najczęściej diody LED – słynące ze swojej energooszczędności. Dzięki temu odpowiednio naładowany akumulator może tak efektywnie rozjaśniać okolicę po zmroku.

Akumulatory lamp solarnych są coraz bardziej wydajne – jeśli zdecydujesz się na oświetlenie wysokiej jakości, nawet jeśli przez kilka dni nie ma słońca, naładowana wcześniej bateria zapewni oświetlenie w nocy. Zaawansowane systemy mają dodatkowe funkcje, np. możliwość programowania, wyboru czasu i trybu oświetlenia.

Więcej o energooszczędnym oświetleniu >

 

Nie szukaj pozornych oszczędności

Rozpiętość cen lamp solarnych może przyprawić o zawrót głowy. Najtańsze słupki wbijane w ziemię można kupić już za kilka złotych. Wybór najtańszych, kiepskiej jakości lamp solarnych to kiepski pomysł z kilku powodów. Po pierwsze, nie spełniają swojej roli – świecą krótko, słabo, nie rozświetlają nawet najbliższego otoczenia. Po drugie, często się psują, nie są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

I po trzecie, najważniejsze – zamiast pomagać, szkodzą środowisku. Użytkownik rozczarowany marnym efektem albo wadliwością produktu szybko się go pozbędzie, powiększając górę elektrośmieci, które zalewają naszą planetę. Jeśli kupisz jakościowy produkt, ekologiczne, funkcjonalne oświetlenie będzie ci bezkosztowo służyć przez długi czas.

Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • moc oświetlenia – bardzo mocna lampa solarna szybko rozładuje akumulator. Najlepiej sprawdzą się diody LED. Najważniejszy wskaźnik decydujący o intensywności i skuteczności oświetlenia to liczba lumenów (lm) – potrzebujesz ich mniej, jeśli chcesz punktowo zaakcentować np. jakiś element dekoracji tarasu, więcej – jeśli chcesz rozświetlić podjazd do garażu,
  • pojemność akumulatora – im mocniejsza, tym bardziej lampa solarna będzie rozświetlać mrok,
  • inne parametry, zgodnie z twoimi potrzebami i preferencjami – takie jak barwa światła (ciepła/zimna), czujniki ruchu, inteligentne programatory, kształt oprawy, sposób montowania (stojące, wiszące), odporność na wilgoć, wiatr, itp.

Możesz zwiększyć efektywność oświetlenia solarnego, odpowiednio je rozstawiając. Najważniejsze, aby umieszczać lampy solarne w możliwie nasłonecznionym miejscu i zachować odpowiednie odstępy między lampami solarnymi.

Lampy solarne cieszą się ogromną popularnością – i będzie ona tylko rosła. To idealna odpowiedź na kryzys energetyczny i klimatyczny. Przy rosnących cenach energii zwrot z inwestycji w wysokiej jakości system oświetlenia solarnego szybko się zwróci. A dodatkowy zysk – ekologiczny – trudno przeliczyć na pieniądze.