• Warto stawiać na sprzęty z najwyższą klasą energetyczną. To dobry wybór dla ciebie i klimatu.
 • Odpowiednia eksploatacja urządzeń to dłuższe życie sprzętu i niższe rachunki. 
 • Wystarczy kilka prostych, ale skutecznych nawyków, aby obniżyć zużycie energii w twoim domu.


Sprzęt AGD z najwyższej półki

Nowa pralka, lodówka czy telewizor? Od wyboru – marek, modeli, kolorów, możliwości – może zakręcić się w głowie. Oczywiście, to bardzo istotne, by sprzęt ci się podobał, pasował do wnętrza, miał wszystkie niezbędne programy i funkcje.

Ale długoterminowo – a sprzęt AGD kupujesz na wiele lat – najważniejsze jest to, aby użytkowanie sprzętu było przyjazne dla twojego portfela. Decydując się na sprzęt o najwyższej klasie energetycznej, możemy zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na rachunkach za prąd i wodę w ciągu 10 lat.

Niższe rachunki to ulga nie tylko dla twojego domowego budżetu, ale także środowiska naturalnego. Twoje świadome wybory konsumenckie realnie pomagają chronić naszą planetę i zachować ją w jak najlepszej kondycji dla przyszłych pokoleń.

Dlatego wybieraj sprzęty z najwyższej półki – nie cenowej, ale energetycznej. Zwróć uwagę na nowe etykiety energetyczne najbardziej „prądożernych” sprzętów – pralek, lodówek czy zmywarek. Nie ma już na nich „plusów” (pamiętne „A+++”), zastąpiła je prosta i czytelna skala siedmiu kolejnych liter – od zielonego A (najbardziej efektywne energetycznie sprzęty) do G (najmniej efektywne).

Więcej o tym, jak czytać etykiety i które parametry mają największe znaczenie dla czystego świata – Jak odczytywać nowe klasy energetyczne?

 

Dbaj, a sprzęt AGD się odwdzięczy

Czytasz instrukcje obsługi urządzeń? Tak szczerze? Jeśli już, to pewnie głównie szukasz informacji o funkcjach i programach. Warto przeznaczyć kilka minut na lekturę stron poświęconych prawidłowej eksploatacji. Często lekceważymy zalecenia dotyczące np. regularnego czyszczenia bębna pralki – tymczasem to właśnie profilaktyka, jak w zdrowiu, decyduje w dużym stopniu o tym, jak długo sprzęt będzie nam niezawodnie służył.

Prawidłowe użytkowanie to także przepis na niższe rachunki – zapchane resztkami jedzenia śmigła zmywarki nie domyją naczyń, mycie trzeba będzie powtórzyć. A to oznacza irytację, dodatkową pracę, a przede wszystkim – dodatkowe kilowaty energii i wyemitowanego CO₂.

 

Najważniejsze zasady prawidłowej eksploatacji sprzętu AGD:

Pralka: 
 • upewnij się, że pralka stoi na równej powierzchni – zapobiegasz przesuwaniu się sprzętu i zmniejszasz hałas bębna,
 • nie przeładowuj bębna – to oznacza większe zużycie energii, a ubrania gorzej się dopiorą,
 • regularnie (co 20-30 prań) czyść bęben – możesz użyć specjalnych detergentów lub po prostu dodać proszek i uruchomić pranie pustego bębna,
 • kontroluj twardość wody – to zapobiega tworzeniu się kamienia. Możesz użyć specjalnych filtrów do wody lub regularnie odkamieniać sprzęt.

Lodówka:
 • sprawdź, czy twoja lodówka wymaga rozmrażania – większość nowych modeli („no frost”) już tego nie potrzebuje. Jeśli masz starszy model, dobrze dwa razy w roku go rozmrozić – zgodnie z instrukcją. Nadmiar lodu to większe zużycie prądu i gorsze chłodzenie,
 • zadbaj o odpowiednią wentylację – odsuń lodówkę od ściany. Prawidłowa mikrocyrkulacja powietrza to nie tylko niższe rachunki, ale też dłuższa trwałość przechowywanej żywności,
 • regularnie czyść lodówkę odpowiednimi detergentami, nie zapomnij o uszczelkach – tam lubią gromadzić się bakterie.
Zmywarka:
 • opróżniaj naczynia z resztek jedzenia – unikniesz zatykania się dysz myjących i filtrów,
 • nie przeładowuj zmywarki, zadbaj o odpowiednie ustawienie naczyń,
 • regularnie czyść filtr, uszczelki, drzwi urządzenia,
 • używaj soli, nawet jeśli lubisz tabletki „wszystko w jednym” – to sposób na twardą wodę, ochronisz przed kamieniem naczynia i części zmywarki,
 • regularnie czyść zmywarkę specjalnymi detergentami – zgodnie z zaleceniami producenta.
Piekarnik: 
 • po prostu regularnie go myj :)

Naprawiaj AGD, nie wyrzucaj

Co roku każdy Europejczyk wytwarza średnio ok. 16 kilogramów odpadów elektronicznych. Mniej więcej połowę tej góry elektrośmieci stanowią zepsute sprzęty RTV i AGD – lodówki, pralki, zmywarki, telewizory. Jednocześnie aż 77 proc. Europejczyków wolałoby naprawiać domowe sprzęty niż je wyrzucać i kupować nowe.

Przez lata pokutowało przekonanie, że naprawy są czasochłonne, trudne, a często także nieopłacalne. Zdarzało się, że koszt naprawy stanowił 50-60 proc. zakupu nowego sprzętu. Na szczęście unijne prawo daje coraz więcej możliwości konsumentom, którzy chcą ulżyć środowisku naturalnemu i przywrócić sprawność pralce czy lodówce. Producenci z UE muszą tak projektować sprzęty, by dało się je naprawić. Mają też obowiązek zapewnić niezbędne części zamienne przez 7-10 lat (zależnie od urządzenia) oraz instrukcje naprawy.

 

Dobre nawyki przy sprzęcie AGD – ulga dla portfela i klimatu

Najwięcej dobrego dla portfela i środowiska możesz zrobić, zmieniając codzienne nawyki. Większość rad jest uniwersalna:

 • wybieraj ekoprogramy (w pralce, zmywarce), które oszczędzają wodę i prąd – współczesne detergenty potrafią uprać brudne koszulki i zatłuszczone naczynia nawet w niskich temperaturach,
 • wyłączaj z prądu sprzęty, których nie używasz – jeśli wyjeżdżasz na wakacje, włącz w lodówce tryb „wakacje” albo inny podtrzymujący temperaturę,
 • nie przeładowuj urządzenia – dotyczy to nie tylko pralki i zmywarki, ale także lodówki. Świadome kupowanie i niemarnowanie żywności to ważny element troski o klimat,
 • włączaj pralkę czy zmywarkę tylko przy pełnym obciążeniu – świetnie sprawdzają się chusteczki wyłapujące kolor i brud. Dzięki temu możesz zmniejszyć liczbę prań, dzieląc odzież tylko na jasną i kolorową,
 • jeśli masz zmienną taryfę, unikaj pracy w godzinach szczytu. Możesz ustawić timer, aby pralka lub zmywarka uruchomiła wybrany program w nocy.

Drożejący prąd to wystarczająco mocny powód, by szukać oszczędności na co dzień. Różnicę bardzo szybko zauważysz – na rachunku i w portfelu. Ale równie ważne jest też to, że oszczędzając energię, dbasz na co dzień o środowisko – a to nasz wspólny, niepoliczalny zysk!