Wzrost emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez transport jest coraz większym powodem do niepokoju w miastach, w których wskaźniki zanieczyszczenia powietrza uważane są za problem zdrowia publicznego. Na szczęście szkody środowiskowe można zminimalizować, stawiając na zrównoważony transport. Jak podróżować odpowiedzialnie, by zmniejszyć ślad węglowy?
Dążenie do zeroemisyjności jest dużym wyzwaniem dla każdej branży. Sam tylko transport odpowiada za około 64% światowego zużycia ropy naftowej, 27% całkowitego zużycia energii i 23% emisji dwutlenku węgla.[1] Pomimo wysiłków Unii Europejskiej na rzecz redukcji dwutlenku węgla, globalne emisje gazów cieplarnianych nadal rosną. Jeśli chodzi o najbliższe lata, największe nadzieje w ich ograniczaniu pokładane są w transporcie, który jest zrównoważony w sensie oddziaływań społecznych, środowiskowych i klimatycznych.
Czym jest zrównoważony transport?
Definicję zrównoważonego transportu można najprościej opisać jako ideę efektywnej komunikacji, która minimalizuje wpływ pojazdów mechanicznych na środowisko. Innymi słowy, jest to każdy rodzaj transportu, który nie jest zależny od światowych zasobów naturalnych (ropy naftowej, gazu ziemnego czy innych paliw kopalnych):
- publiczny (autobusy elektryczne, autobusy zeroemisyjne, metro, pociągi, tramwaje itp.)
- prywatny (pieszy, rowery, skutery, hulajnogi, rowery elektryczne itp.).
Eko-transport: dobre nawyki do wdrożenia w życiu codziennym
Aby był efektywny, zrównoważony rozwój w międzynarodowym transporcie musi opierać się na promowaniu powiązań między ochroną środowiska, efektywnością ekonomiczną i postępem społecznym. Na całym świecie miasta zaczynają inwestować w inteligentna mobilność, ustanawiać dni bez samochodu i ograniczać ruch pojazdów spalinowych na wybranych obszarach, aby promować zrównoważony rozwój i zmniejszać zatłoczenie w centrach miast.
Takie działania wymagają jednak czasu, zmiany sposobu myślenia oraz konsekwentnych działań na poziomie systemowym. Choć nie zdołasz przyspieszyć procesów regulacyjnych i zmienić sposobu postrzegania kwestii środowiskowych przez ogół społeczeństwa, masz wpływ na podejmowane przez siebie decyzje. Pamiętaj, że nawet proste codzienne czynności związane z przemieszczaniem się, mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przyczynić się do ochrony planety.
W tym kontekście warto pomyśleć o ograniczeniu swojego wpływu na środowisko poprzez zmianę nawyków na bardziej eko:
- wybieraj ekologiczne środki transportu, gdy planujesz wakacje lub podróż służbową: kilkugodzinna podróż pociągiem jest bardziej opłacalna dla portfela i bardziej przyjazna dla środowiska niż 45-minutowy lot samolotem,
- korzystaj z roweru zawsze wtedy, kiedy to możliwe: jazda rowerem do pracy lub sklepu to nawyk korzystny nie tylko z punktu widzenia środowiska, ale także ze względów zdrowotnych – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca co najmniej 30 minut aktywności na świeżym powietrzu dziennie,
- wspólne podróże samochodem: ochrona środowiska to wspólna odpowiedzialność, dlatego kiedy tylko możesz, korzystaj z ofert przejazdów z innymi osobami – to sposób na ograniczanie kosztów podróży, budowanie więzi społecznych i dołożenie cegiełki dla wsparcia idei zrównoważonego transportu,
- poruszaj się zgodnie z zasadami ecodrivingu: jeśli nie chcesz rezygnować z samochodu lub Twój zawód na to nie pozwala, przeanalizuj dokładnie swój styl jazdy – unikanie pewnych zachowań i jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego pozwoli zmniejszyć zużycie paliwa,
- zainwestuj w hulajnogę lub rower elektryczny: hulajnogi i rowery elektryczne są zeroemisyjne, a z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne cenowo, w związku z czym stanowią bardzo atrakcyjną finansowo alternatywą dla innych popularnych środków transportu – szczególnie w dobie drogiego transportu i szalejącej inflacji.
Zrównoważony transport przyszłości
Rozwój koncepcji zrównoważonego transportu zapoczątkował na całym świecie szerokie i innowacyjne działania wspierające i promujące ekologiczne środki transportu i inteligentną mobilność – oszczędzającą energię i zmniejszającą zanieczyszczenia dzięki technologiom IoT inteligentnego miasta. Mobilność nie jest już tylko zasobem, ale usługą, w której najważniejsze jest doświadczenie użytkownika.
Można oczekiwać, że wraz z dalszym rozwojem technologii i zmianą przepisów, transport stanie się bardziej zrównoważony, a zeroemisyjność – do której tak dążą światowe rządy – przestanie być wyłącznie pieśnią przyszłości. Jeśli zależy Ci na stanie środowiska naturalnego, zacznij działać już teraz. Wdrożenie zaproponowanych przez nas proekologicznych praktyk to sposób na bardziej świadome korzystanie z transportu i ochronę cennych zasobów.
Źródła:
https://www.un.org/sites/un2.un.org/files/2021/10/fact_sheet_transport_general.pdf