Jedzenie wpływa na zdrowie, samopoczucie, długość życia. Wybieranie zdrowej żywności i odpowiednie przygotowywanie posiłków to niezwykle ważne umiejętności, których warto uczyć się od najmłodszych lat. Z drugiej strony „zdrowa żywność” to także nadużywane hasło marketingowe. 

 

Nie ma jednej, ścisłej definicji zdrowej żywności. Jakość produktu, jego skład, to, jak powstawał, jak my sami przygotujemy posiłek, choroby, z którymi zmaga się nasz organizm – to wszystko powinno mieć wpływ na dietę i decyzje żywieniowe; na określenie tego, co dla nas znaczy zdrowa żywność. Istnieją jednak ogólne zasady i wskazówki, które pomagają w wyborze dobrego jedzenia. 

 

Zdrowa żywność to przede wszystkim:

  • produkty niskoprzetworzone,
  • sezonowe,
  • wytwarzane lokalnie,
  • produkty o niskiej zawartości soli, cukru i tłuszczu,
  • żywność pozbawiona substancji chemicznych, bez konserwantów i barwników,
  • warzywa i owoce – narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca jedzenie minimum pół kilograma warzyw i owoców dziennie,
  • produkty zbożowe z pełnego ziarna.

 

W zdrowym odżywianiu pomaga:

  • Ograniczanie mięsa. Zastępowanie go roślinami strączkowymi, orzechami, jajkami. 
  • Unikanie tłuszczów. Zamiast smażyć lepiej piec, dusić, przygotowywać na parze. Dobrze także ograniczać tłuste produkty mleczne, sięgać częściej po te o obniżonej zawartości tłuszczu.
  • Picie wody zamiast słodkich napojów.
  • Czytanie etykiet. Zwracanie uwagi na proste składy, brak konserwantów. 
  • Regularne spożywanie różnorodnych posiłków. 

 

Troska o zdrowie i środowisko 

W haśle „zdrowa żywność” zawarta jest troska o własny organizm, o to, by zapewnić mu odpowiednie wartości odżywcze i witaminy. Zdrowa żywność to też taka, która powstała z poszanowaniem dla środowiska, zaszkodziła przyrodzie w jak najmniejszym stopniu. W tym ujęciu zdrowa żywność to żywność ekologiczna. 

 

W rolnictwie ekologicznym rośliny uprawia się bez użycia pestycydów, a zwierzętom nie podaje się antybiotyków ani hormonów. Unika się także wielohektarowych monokultur, które prowadzą do degradacji środowiska, pozostawia się na terenie upraw naturalne zbiorniki i cieki wodne. W wywiadzie dla portalu Ngo.pl dr inż. Urszula Sołtysiak z SGGW tłumaczyła: „Rolnictwo ekologiczne naśladuje procesy zachodzące w przyrodzie, stosując naturalne środki produkcji, niezaburzające mechanizmów samoregulacji roślin, zwierząt i środowiska”.

 

W rolnictwie ekologicznym bierze się pod uwagę dobrostan zwierząt hodowlanych. Przykładowo ekologiczne jajka, tak zwane „zerówki”, to jajka pochodzące z kontrolowanych gospodarstw, gdzie kurom zapewniono wybiegi na świeżym powietrzu i odpowiednie pożywienie, nie podawano im hormonów obniżających wiek, w którym zaczynają znosić jajka. 

 

Jak rozpoznać żywność ekologiczną?

W Unii Europejskiej żywność ekologiczna oznaczona jest liściem ułożonym z białych gwiazdek na zielonym tle. To tak zwany Euroliść, którego warto szukać na opakowaniach. Symbolem tym mogą być oznaczone jedynie produkty pochodzące z certyfikowanych gospodarstw, które funkcjonują według rygorystycznych zasad gospodarstwa ekologicznego. W ich przypadku zrezygnowano między innymi z nawozów chemicznych, pestycydów, odrzucono GMO i syntetyczne dodatki pasz. Kupując produkt oznaczony Euroliściem, możemy być pewni, że minimum 95 proc. składników to składniki ekologiczne. 

 

Symbole, które pomagają w wyborze dobrej żywności

Ważnym oznaczeniem dla osób na diecie bezglutenowej jest symbol Przekreślonego Kłosa. To międzynarodowe logo, używane także w Polsce, na podstawie licencji. Kłos informuje, że dany produkt zawiera maksymalnie 20 miligramów glutenu na kilogram, a to z kolei oznacza, że produkt można uznać za bezglutenowy, zdrowy i bezpieczny dla osób na diecie bezglutenowej.

 

Symbolem, na który warto zwrócić uwagę, jest także Fairtrade. Znak czarnego ludzika na zielono-niebieskim tle umieszcza się na certyfikowanych produktach Sprawiedliwego Handlu. Organizacja Fairtrade International, wraz z oddziałem w Polsce, wspiera producentów z globalnego Południa, walczy o godziwe warunki pracy i sprawiedliwe wynagrodzenie dla rolników. Symbolu tego warto szukać między innymi na opakowaniach z kawą, herbatą, na słodyczach, kosmetykach i ubraniach. 

Kupuj produkty z certyfikatem i wspieraj zrównoważoną produkcję żywności. Tu znajdziesz szeroki asortyment zdrowej żywności.