• Chcesz, aby Twój dom był ekologiczny? Uwzględnij wpływ na środowisko naturalne na każdym etapie – projektowania, budowania i urządzania AGD.
  • Wybierając sprzęty AGD, materiały, technologie czy systemy, sprawdzaj ich pochodzenie, energooszczędność, bezawaryjność. 
  • Dzięki takiemu podejściu Twój dom będzie nie tylko zrównoważony ekologicznie, ale także – po prostu – przyjazny, zdrowy i bezpieczny.

 

Kupujesz mieszkanie, budujesz dom, robisz generalny remont, a może po prostu chcesz odświeżyć kuchnię lub łazienkę i wymienić starsze sprzęty? Każdy moment jest dobry, aby wpuścić do wnętrza… zieleń, czyli postawić na zielone, zrównoważone ekologicznie materiały, sprzęty i systemy.

Postęp w zakresie ekologicznych materiałów, rozwiązań i systemów jest tak ogromny, że warto zrobić wcześniej rozeznanie, w co zainwestować.

 

Generalna zasada – im wcześniej uwzględnisz aspekt wpływu na środowisko naturalne, tym lepiej. Jeśli masz luksus zaprojektowania wymarzonego domu od zera, „zaszyj” w projekcie najbardziej zaawansowane rozwiązania z zakresu termoizolacji, efektywności energetycznej czy obiegu wody. Dostępne dziś technologie pozwalają budować domy zasadniczo samowystarczalne energetycznie, odzyskujące sporą część wody – np. na potrzeby podlewania ogrodu.

Analogicznie, jeśli planujesz generalny remont mieszkania, zastanów się najpierw nad najbardziej energooszczędnymi rozwiązaniami – od zintegrowanego, inteligentnego oświetlenia po duże ekologiczne AGD/RTV.

 

Możesz skorzystać z naszych podpowiedzi – oto pięć obszarów, które warto uwzględnić, planując ekorewolucję w domu lub mieszkaniu:

 

1.    Samowystarczalność energetyczna

Dom, który produkuje wystarczającą ilość prądu na potrzeby domowników? I jeszcze dodatkowo zapewnia ciepłą wodę? Tak, to możliwe! Sekret samowystarczalności tkwi w odpowiednim doborze rozwiązań. Warto postawić na:

  • energię z odnawialnych źródeł – to przede wszystkim panele fotowoltaiczne na dachu, ale również np. minielektrownia wiatrowa – dobrze zaprojektowany system nie tylko dostarczy prąd, ale także podgrzeje wodę na potrzeby mieszkańców,
  • pompę ciepła – tu także masz spory wybór rozwiązań gwarantujących efektywne ogrzanie domu zimą. Pompy mogą czerpać ciepło z wody, powietrza lub ziemi – dostosuj wybór do lokalizacji i warunków,
  • wentylację z rekuperacją – odzyskując ciepło, zużyjesz mniej energii,
  • kominek z płaszczem wodnym – zapewni Ci wodę użytkową w sezonie zimowym.

Pamiętaj, że same ekorozwiązania nie zapewnią autonomii energetycznej. Ważne, by na etapie projektowania uwzględnić takie technologie termoizolacyjne i najwyższej jakości materiały, by pozyskiwana ekologicznie energia nie „uciekała”.

 

2.    Sprzęty AGD z najwyższej półki energetycznej

Ekologiczne urządzenia AGD pochłaniają nawet ponad połowę energii konsumowanej przez przeciętne gospodarstwo domowe. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór nowych sprzętów AGD – lodówki, zmywarki, pralki, piekarnika czy okapu.

Wygląd, kolor, wzornictwo mają znaczenie, ale długoterminowo – uwzględniając potrzeby domowego budżetu i środowiska naturalnego – najważniejsze, by sprzęt AGD pochłaniał jak najmniej prądu i wody oraz służył niezawodnie przez wiele lat.

Eksperci szacują, że wyposażenie domu w urządzenia najwyższej klasy energetycznej pozwala zaoszczędzić nawet ponad 1000 zł rocznie. A dodatkowe korzyści dla klimatu – bezcenne!

 

Jak porównywać sprzęty AGD, by mieć pewność, że ich eksploatacja będzie najbardziej ekologiczna? Najważniejsze informacje znajdziesz zawsze na etykietach energetycznych umieszczanych na ekologicznych sprzętach AGD. Porównaj przeciętne zużycie prądu, wody czy emisję hałasu sprzętów, które zwróciły Twoją uwagę ceną, wyglądem lub funkcjami.

 

Zwróć uwagę na to, że aktualnie obowiązują nowe oznaczenia efektywności energetycznej – nie ma już plusów („A+++”), dla każdej kategorii skala może zaczynać się od innej litery. Przykładowo pralki najbardziej eko mają oznaczenie A, lodówki – C.

 

3.    Oświetlenie – przyjazne dla oczu i środowiska

W naszych warunkach klimatycznych – gdy przez pół roku po powrocie z pracy jest szaro lub ciemno – wybór dobrego oświetlenia to inwestycja nie tylko w niższe rachunki, ale przede wszystkim w zdrowie i dobre samopoczucie. Uwzględnij więc nie tylko liczbę lamp w domu, ich wygląd, kolor czy wzornictwo, ale przede wszystkim – jakość, bezpieczeństwo i energooszczędność samych źródeł światła.

 

Dobrze zaprojektowany system oświetlenia – uwzględniający lampy energooszczędne lub LED, ale też np. oświetlenie solarne w ogrodzie – to duży komfort użytkowania. Wyobraź sobie, że podjeżdżasz pod dom, a czujniki lamp solarnych wyczuwają Twoją obecność i oświetlają Ci drogę do domu. A domowe oświetlenie dopasowuje barwę i natężenie do pory roku, Twoich potrzeb czy nastroju – innych warunków świetlnych potrzebujesz do czytania, innych do oglądania ulubionego serialu. Wystarczy kilka kliknięć w smartfonie.

 

Oświetlenie to dziś jeden z integralnych elementów inteligentnego domu. Trendy smart home i ekologicznego domu zresztą coraz mocniej się przenikają – i nic dziwnego. Dobrze dobrana technologia, wspierana algorytmami sztucznej inteligencji, jest nastawiona na to, aby ułatwiać Ci życie, przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia zasobów i wpływu na środowisko.

Więcej o tym, jak dobrze dobrać ekooświetlenie przeczytasz TUTAJ

 

4.    Ekotransport

Jeśli tylko możesz, zostawiaj samochód w garażu. Dzieci będą zachwycone, jeśli do przedszkola zawieziesz je rowerem z przyczepką. Na zakupy lepiej wziąć hulajnogę elektryczną – mniejsza pokusa, że wypchamy cały wózek i bagażnik rzeczami, których nie potrzebujemy, i żywnością, której nie zdążymy zjeść.

 

Transport to jedna z tych dziedzin, gdzie dobre nawyki i świadome decyzje mają ogromne znaczenie dla stylu życia Twoich dzieci. Jeśli w dzieciństwie nigdy nie wsiądą do pociągu, mała szansa, że wybiorą ten ekologiczny środek transportu w przyszłości. Jeśli będą wożone samochodem 500 metrów do szkoły, jako dorośli ludzie także będą „przyspawani” do czterech kółek.

 

Wiele osób, które zaczęły dojeżdżać do pracy rowerem, żałuje tylko jednego – że zdecydowały się na to tak późno. Każda forma ruchu – spacer, rower, hulajnoga, rolki – to ukłon w stronę środowiska naturalnego i szereg innych korzyści. Docenisz zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie (nie ma lepszego sposobu na kondycję i kontrolę wagi niż regularna aktywność fizyczna), ale także na nowo zaciekawisz się najbliższą okolicą. Świat z perspektywy roweru wygląda naprawdę zupełnie inaczej!

 

5.    Małe gadżety o dużym znaczeniu

Katalog urządzeń AGD i gadżetów, które na co dzień ułatwiają życie i pomagają dbać o środowisko naturalne, jest nieskończenie długi – od filtrów wody począwszy, przez domowe stacje kontroli powietrza, solarne ładowarki do telefonów, wygodne kosze do segregacji odpadów po siatki czy opakowania wielokrotnego użytku. To także ekologiczne kosmetyki czy detergenty.

Dlatego warto stale zwiększać świadomość ekologiczną i dbać o zdrową równowagę – starać się kupować możliwie mało (produkcja wszystkiego – od mięsnego burgera przez plastikowe opakowanie na pomidory po T-shirt ulubionej marki – wiąże się z dużą emisją CO2), a jeśli już – wybierać rzeczy naprawdę przydatne, produkowane w sposób zrównoważony, z dobrych materiałów, niezawodne i przyjazne środowisku.