
Pompy ciepła cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. Rok 2022 to czas niekwestionowanego boomu na to przyjazne środowisku rozwiązanie grzewcze. Rynek pomp ciepła nieustannie rośnie, na co wpływa coraz większa świadomość ekologiczna Polaków, a także rosnące ceny węgla, ropy i gazu. Budując nowy dom lub remontując stary, szukamy rozwiązań przyjaznych dla środowiska i dla portfela.
Działanie systemu grzewczego z pompą ciepła
Pompa ciepła przetwarza energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, może wykorzystywać powietrze, wodę lub energię geotermalną. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła i różnią się one funkcjonowaniem. Jednak na różne systemy grzewcze składają się zasadniczo trzy elementy:
- Dolne źródło ciepła
Ten element systemu grzewczego odpowiedzialny jest za pobór ciepła z otoczenia. Energię można pobierać z gruntu, z wód powierzchniowych (np. stawu) lub z powietrza. I to właśnie powietrze, jako najłatwiej dostępne, jest najczęściej wykorzystywane w systemach grzewczych. - Pompa ciepła
Urządzenie to przekazuje ciepło z dolnego źródła ciepła do źródła górnego. Dokładne działanie pompy ciepła omówimy poniżej. - Górne źródło ciepła
To instalacja grzewcza, system rozdziału i akumulacji ciepła w budynku, np. grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła działają na podobnych zasadach co lodówki. Przyjrzyjmy się ich funkcjonowaniu na przykładzie powietrznych pomp ciepła, czyli tych najpopularniejszych w Polsce, które są łatwe w montażu i czerpią energię z powszechnie dostępnego źródła.
Dzięki wiatrakowi powietrze z otoczenia przetłaczane jest do parownika. Tam podgrzewa ono tak zwany czynnik chłodniczy. To kluczowy w działaniu pomp ciepła płyn. Jego ważną właściwością jest to, że paruje w niskiej temperaturze. Już jako gaz czynnik trafia z parownika do sprężarki zasilanej dodatkową energią elektryczną. Tam rośnie jego ciśnienie i w konsekwencji temperatura. Podgrzany czynnik trafia następnie do skraplacza i przekazuje ciepło do instalacji grzewczej w naszym domu lub biurze.
Po oddaniu ciepła czynnik skrapla się i trafia tym razem do rozprężarki, gdzie jego ciśnienie i temperatura spadają. Z rozprężarki płynie z powrotem do parownika, a cały cykl działania pompy ciepła powtarza się. Dzięki tak działającemu urządzeniu możemy ogrzać budynek lub podgrzać wodę użytkową.
Na podobnych zasadach działa wspomniana wyżej lodówka, z tym że ciepło odprowadzane jest z urządzenia na zewnątrz. Również pompy ciepła można wykorzystywać do obniżania temperatury w pomieszczeniach w letnie, upalne dni.
Jakie korzyści dają użytkownikom pompy ciepła?
- Pompy ciepła w ok. 75 proc. czerpią energię z otoczenia, z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu są dużo bardziej przyjazne środowisku naturalnemu niż tradycyjne systemy grzewcze. Uważa się je za rozwiązanie ekologiczne.
- Aby pompa ciepła działała, potrzebuje dodatkowego źródła energii dostępnej w budynku. Jeśli połączymy pompy ciepła i rozwiązania fotowoltaiczne, nasz dom będzie zeroemisyjny i w pełni ekologiczny.
- Dzięki pompom ciepła jesteśmy mniej zależni od cen paliw i nośników energii. Raz poniesiony koszt inwestycji pozwala przez lata cieszyć się niższymi rachunkami.
- Pompa ciepła nie zajmuje wiele miejsca, nie wymaga dodatkowych zbiorników na paliwo.
- To rozwiązanie bezpieczne, nie stwarza ryzyka wybuchu, wzniecenia pożaru czy zaczadzenia.
- Pompy ciepła są łatwe w montażu (zwłaszcza te powietrze) i bezobsługowe. Nie wymagają czyszczenia ani uzupełniania opału. Koszty serwisowania są stosunkowo niskie.
- Pompy ciepła są wielofunkcyjne. Ogrzewają przestrzeń, wodę, potrafią zastąpić klimatyzację.
- Koszty instalacji pompy ciepła możemy obniżyć dzięki rządowym programom wsparcia.
- To rozwiązanie na lata. Pompy ciepła działają ok. 30 lat.
Z tych powodów pompy ciepła będą pojawiać się w kolejnych latach w coraz większej liczbie polskich gospodarstw. Eksperci z Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) prognozują, że sprzedaż powietrznych pomp ciepła wzrośnie w 2023 r. o 40-50 proc. w stosunku do 2022 r., a pomp gruntowych o 30-40proc. W ocenie PORT CP „głównymi czynnikami napędzającymi sprzedaż pomp ciepła będzie atrakcyjność kosztów ogrzewania oraz programy wsparcia przy wykorzystaniu tej technologii w najbliższych latach i europejskie plany odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach”.
Wykonaj kalkulację, aby sprawdzić czy spełniasz kryteria kwalifikujące do uzyskania dotacji do pompy ciepła