Nowe sprzęty domowe, takie jak lodówki, pralki czy zmywarki, zużywają coraz mniej energii w porównaniu z tymi sprzed lat. Na szczęście! Jednak wraz z postępem stare etykiety z oznaczeniami A+ czy A++ przestały być zrozumiałe i pomocne dla konsumentów. Postanowiono więc wprowadzić nowe oznaczenia.

Zmiany pojawiły się w Unii Europejskiej w 2021 r. Najpierw dotyczyły one lodówek, zamrażarek, pralek, pralko-suszarek, zmywarek oraz telewizorów i monitorów. Następnie nowe etykiety zaczęły obowiązywać dla oświetlenia. Na czym zatem polegają różnice?

Nowe klasy energetyczne i przeskalowanie

Z etykiet zniknęły plusy. Już nie zobaczymy takich oznaczeń jak A+ lub A+++. Nowa skala jest bardziej przejrzysta. Istnieje siedem klas efektywności energetycznej, od A do G, od różnych odcieni zielonego, przez żółty i pomarańczowy, aż po czerwony. Do klasy energetycznej A zalicza się urządzenia najbardziej efektywne, a do klasy G trafiają te najbardziej energochłonne. 

Niegdyś najbardziej wydajne sprzęty określano klasą energetyczną A+++. Dziś to samo urządzenie, o tej samej wydajności, może być oznaczone np. literą. C. Dzieje się tak, ponieważ w nowej skali klasę energetyczną A zarezerwowano dla najbardziej energooszczędnych urządzeń, które dopiero pojawiają się na rynku. Postęp technologiczny i modernizacja urządzeń wciąż trwają. Dzięki tak dobranej skali nie trzeba będzie wprowadzać kolejnych zmian w najbliższych latach. 

A zatem, uwaga! Najnowocześniejsze sprzęty, które istnieją obecnie na rynku, mogą być oznaczone kolorem żółtym lub nawet pomarańczowym. Jeszcze niedawno prawie wszystkie urządzenia trafiały do jednego „zielonego worka”. Dziś kolor zielony to kolor przyszłości. I co ważne, nie da się jednoznacznie przeliczyć, że np. dawne A++ to obecne D. Klasy energetyczne przeskalowano, aby dostosować je do dzisiejszych i przyszłościowych rozwiązań i standardów. 

Jak zatem wybrać najbardziej wydajny sprzęt? Nie dajmy się przestraszyć kolorowi pomarańczowemu lub nawet czerwonemu. Porównujmy dostępne na rynku urządzenia, co ułatwią dodatkowe oznaczenia na etykiecie. 

 

Dodatkowe informacje na nowych etykietach

Kody QR

Na nowych etykietach pojawiły się kody QR. Po zeskanowaniu kodu zostaniemy przekierowani na dedykowaną stronę z przydatnymi informacjami na temat wybranego modelu. Zobaczymy etykiety i karty produktów w wersji elektronicznej. Dowiemy się wielu informacji pomocnych podczas wyboru sprzętu.

Zużycie energii

W środkowej części etykiety widnieje informacja o zużyciu energii. Sposób przedstawiania danych jest jednolity, a wartość obliczana przy pomocy dopracowanych metod. W przypadku lodówek poznamy roczne zużycie energii, natomiast w przypadku pralek, pralko-suszarek i zmywarek podaje się zużycie energii na 100 cykli.

Piktogramy

Na dole etykiety znajdują się także piktogramy z dodatkowymi informacjami. Są one różne dla różnych typów urządzeń. Poznamy na przykład pojemność lodówki wyrażoną w litrach, zużycie wody przez pralkę lub zmywarkę czy czas pracy w trybie eko. Piktogramy informujące o poziomie hałasu emitowanego przez urządzenia zostały wzbogacone o cztery klasy emisji hałasu. Z nowej etykiety wynika, czy dane urządzenie pod względem głośności należy do klasy A (najcichsze sprzęty), klasy B, C, czy D (najgłośniejsze). 

 

Dlaczego warto zwracać uwagę na etykiety?

Zakup nowej pralki czy lodówki to spory wydatek i decyzja najczęściej na lata. Przed jej podjęciem warto rozważyć, czy starego sprzętu nie da się naprawić. Produkcja każdego nowego urządzenia wiąże się przecież z zużyciem sporej ilości zasobów naturalnych. 

Czasem jednak kupno nowego sprzętu jest najlepszym lub jedynym rozwiązaniem. Starego urządzenia nie da się naprawić, wprowadzamy się do nowego domu, zakładamy własną rodzinę lub mamy inne potrzeby. Istotne jest również to, że sprzęty sprzed lat zużywają dużo więcej energii niż te nowoczesne. Przykładowo lodówka wyprodukowana w 2022 r. zużywa ok. 80 proc. mniej energii od lodówki sprzed 20 lat! To ważne i dla ekologii, i dla domowego budżetu. 

Zatem, gdy decyzja o zakupie nowego urządzenia jest już podjęta, warto zwracać szczególną uwagę na etykiety i poświęcić im dłuższą chwilę. Pozwalają one na porównanie różnych modeli od różnych producentów i wybór najbardziej efektywnego urządzenia w danym przedziale cenowym. Niższe zużycie energii i wody oznacza niższe rachunki do opłacenia w przyszłości. I co ważne, mniej szkody dla środowiska. 

 

 

Źródła:

https://etykietaenergetyczna.pl

https://www.gov.pl/web/klimat/nowe-etykiety-energetyczne

https://pl.label2020.eu