• Chcemy świadomie oszczędzać – nie tylko pieniądze, ale także zasoby (prąd, wodę) i jedzenie.
  • Producenci AGD wciąż zaskakują nas nowinkami, które wpisują się w te potrzeby.
  • Szukasz nowej pralki, lodówki czy zmywarki? Upewnij się, że wybrany sprzęt ma funkcje, których potrzebujesz, a które pomogą Ci lepiej dbać o domowy budżet i środowisko naturalne. 
  • Sprawdź najbardziej energooszczędne produkty AGD, wybrane i przetestowane przez ekspertki i ekspertów VeloMarket: RTV / AGD.


Oszczędzanie niejedno ma imię, a producenci sprzętu AGD doskonale o tym wiedzą! Zobacz, jak najnowsze trendy w projektowaniu AGD mogą wpływać na Twój codzienny komfort, przekładać się na niższe rachunki i pomagać chronić środowisko naturalne.

Sterowanie z telefonu

Coraz więcej sprzętów łączy się z internetem i ze sobą nawzajem – to rewolucja nazywana internetem rzeczy (Internet of Things, IoT). W skrócie: zakłada ona, że łączące się ze sobą inteligentne przedmioty – całe urządzenia, jak np. lodówka, ale też np. metki w odzieży – wymieniają ze sobą dane, ułatwiając życie ich użytkownikowi.

Możliwość sterowania lodówką, pralką czy okapem z telefonu już dawno przestała być modną nowinką. Coraz bardziej zaawansowane funkcje sprawiają, że smartfon może być Twoim potężnym sprzymierzeńcem w walce o niższe rachunki i… lepszy klimat.

Wyobraź sobie, że jesteś już w drodze na trzytygodniowy rodzinny urlop, opróżniliście przed wyjazdem prawie całą lodówkę, ale zapomnieliście zmniejszyć temperaturę? Nic straconego! W nowoczesnej lodówce ustawisz program „wakacje” z poziomu telefonu. Oszczędny tryb przełoży się na niższe rachunki i ulgę dla klimatu.

Zdalnie można dziś sterować większością nowoczesnych urządzeń AGD – lodówką, pralką, zmywarką, okapem, piekarnikiem, odkurzaczem, oświetleniem. Tylko od użytkowników zależy, jak wykorzystają potencjał tych funkcji. Odkurzacz, który uruchamia się, gdy jesteśmy w pracy? Oświetlenie, które włącza się, gdy na posesji pojawi się intruz? Albo odwrotnie – imitujące naszą obecność w domu podczas rodzinnego urlopu? To tylko wybrane z setek funkcji, które już dziś są dostępne z poziomu telefonu, a które bardzo ułatwiają życie i codzienne oszczędzanie.

Systemy smart home będą obejmować coraz więcej urządzeń, które będą łączyć się z internetem i ze sobą nawzajem. Polska ta rewolucja na wielką skalę dopiero czeka – z danych Eurostatu wynika, że w 2022 r. w 6% gospodarstw domowych w Polsce były sprzęty podłączone do internetu. To wprawdzie dwukrotny wzrost w porównaniu z wynikiem z 2020 r. (3%), ale sporo dzieli nas od krajów, które przodują w kwestii smart home – Norwegii (19%), Słowenii i Estonii (po 18%) czy Hiszpanii (16%).


Sztuczna inteligencja, prawdziwe korzyści

Trudno dziś przewidzieć, jak szybko i w jakim kierunku będzie rozwijać się sztuczna inteligencja, ale można bez ryzyka powiedzieć, że sprzęty AGD także będą coraz intensywniej korzystały z jej możliwości.

Już dziś możesz wyposażyć Twój dom w:

  • lodówkę, która potrafi przewidzieć, kiedy najczęściej ją otwierasz – i odpowiednio wcześniej zmniejszyć temperaturę,
  • zmywarkę, w której wystarczy raz w miesiącu uzupełnić zapas detergentu – sprzęt sam pobierze odpowiednią ilość, dopasowując ją każdorazowo do stanu zabrudzenia naczyń,
  • pralkę, która sama oceni, jakie tkaniny do niej wkładasz – i dopasuje do tego program,
  • piekarnik z czujnikami, które dadzą Ci znać, że babka piaskowa jest perfekcyjnie upieczona.

Cel numer 1: mniej prądu i wody

Większość innowacji, nad którymi ciągle pracuje branża AGD, ma wspólny mianownik – to, obok wygody dla użytkownika, oszczędność zasobów. Ten trend ma kluczowe znaczenie, ponieważ eksploatacja AGD odpowiada za ponad 50% zużycia prądu w gospodarstwach domowych. Nic dziwnego, że chcemy ograniczać to zużycie – nie tylko z powodu rosnących cen prądu, ale także coraz większej świadomości odpowiedzialności za środowisko naturalne. Dlatego każda zmiana, która istotnie zmniejsza energochłonność, ma tak duże znaczenie – dla domowego budżetu i klimatu.

Nowoczesne sprzęty AGD są znacznie bardziej energooszczędne niż ich odpowiednicy sprzed dekady. Przykładowo, lodówka pobierają dziś 50-70% mniej prądu, niż ta kupiona kilkanaście lat temu. Nowoczesne sprzęty dużo efektywniej zarządzają także poborem wody – pralki czy zmywarki stosują jej bez porównania mniej niż kiedyś, dopasowując jej poziom do stopnia zabrudzenia odzieży bądź naczyń. Można np. wybrać zmywarkę, która z inną intensywnością mycia traktuje górny kosz (mniej brudne naczynia) i dolny (garnki po obiedzie).

W wyborze najbardziej ekologicznych produktów w danej kategorii pomocne będą etykiety energetyczne, umieszczane na każdym produkcie – warto zwrócić uwagę, że od 2021 r. stopniowo zmienia się skala efektywności poszczególnych urządzeń. Więcej piszemy o tym w Artykule Jak odczytywać nowe klasy energetyczne?

 

Niemarnowanie ma przyszłość

Oszczędzanie to także niemarnowanie. Na przykład przestrzeni. Bez trudu można dziś znaleźć wąską pralkę, która ma relatywnie duży bęben (np. 7kg przy 40cm głębokości) – to ukłon w stronę właścicieli małych łazienek. Wielu zmian w tym obszarze można nawet na pierwszy rzut oka nie zauważyć – a tymczasem np. producenci lodówek toczą wyścig na innowacje – jak przy stałych wymiarach zewnętrznych lodówki zwiększyć jej powierzchnię użytkową w środku. Warto mieć to na uwadze, gdy mamy dużą rodzinę, a rozkład kuchni nie pozwala na zakup dwudrzwiowego sprzętu.

To, co jednak najważniejsze, to niemarnowanie żywności. Wyrzucanie jedzenia to plaga naszych czasów – i warto z nią walczyć na wszystkie sposoby. Ze względów finansowych (wyrzucone jedzenie to dosłownie wyrzucone do śmieci pieniądze), klimatycznych (produkcja żywności jest jednym z głównych źródeł emisji CO2) i humanitarnych (wciąż ogromna część świata cierpi na problem głodu).

Aspekt niemarnowania warto uwzględnić przy wyborze sprzętów:

  • zmywarek i pralek – upewnij się, że sprzęt potrafi inteligentnie dobierać ilość detergentów do ilości i stopnia zabrudzenia wsadu (mniej detergentu to niższe rachunki i mniej plastikowych opakowań na wysypiskach śmieci),
  • lodówki – sprawdź, czy wybrany model ma zaawansowane funkcje ochrony antybakteryjnej (żywność dłużej będzie świeża i zdrowa), specjalne szuflady z dogodnymi warunkami do przechowywania poszczególnych grup produktów – innych na warzywa i owoce, innych dla mięsa i ryb.

Na koniec, warto przypomnieć, że nawet najbardziej innowacyjne urządzenie nie zastąpi naszej odpowiedzialności. Dlatego nie mniej ważna jest prawidłowa eksploatacja sprzętów i dobre domowe nawyki – tak, aby dbać o urządzenia, naprawiać je na bieżąco, ale także ograniczać ilość prania, naczyń, dobierać programy przyjazne dla tkanin, naczyń i środowiska.