Produkty oznaczone jako organiczne, ekologiczne lub bio wytwarzane są zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, w którym dozwolone jest stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów i pasz. Istnieje specjalny system kontroli i certyfikacji, który obejmuje cały proces produkcji, od gospodarstw rolnych, przez przetwarzanie, dystrybucję, aż po sprzedaż detaliczną.

Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw zobowiązani są do przestrzegania restrykcyjnych zasad i przepisów. Ponadto rolnicy ekologiczni przynajmniej raz w roku poddawani są kontroli przez jednostkę certyfikacyjną, która może podjąć decyzję o cofnięciu certyfikatu w przypadku wykrycia nieprawidłowości. W ten sposób konsumenci mają pewność, że kupując produkt bio, otrzymują żywność organiczną wysokiej jakości.Trend na życie w stylu eko rośnie w siłę, a coraz większy szacunek do natury śmiało wkracza także do naszych kuchni. Czasy, gdy żywność ekologiczna była dostępna tylko w specjalistycznych sklepach, odeszły do lamusa i obecnie możemy ją dostać w prawie każdym markecie. Czym się wyróżnia i czy naprawdę warto ją kupować? Dowiedz się, czytając artykuł. 

Transparentna produkcja żywności organicznej

Produkty oznaczone jako organiczne, ekologiczne lub bio wytwarzane są zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, w którym dozwolone jest stosowanie wyłącznie naturalnych nawozów i pasz. Istnieje specjalny system kontroli i certyfikacji, który obejmuje cały proces produkcji, od gospodarstw rolnych, przez przetwarzanie, dystrybucję, aż po sprzedaż detaliczną. Wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw zobowiązani są do przestrzegania restrykcyjnych zasad i przepisów. Ponadto rolnicy ekologiczni przynajmniej raz w roku poddawani są kontroli przez jednostkę certyfikacyjną, która może podjąć decyzję o cofnięciu certyfikatu w przypadku wykrycia nieprawidłowości. W ten sposób konsumenci mają pewność, że kupując produkt bio, otrzymują żywność organiczną wysokiej jakości.

 

Żywność organiczna to więcej wartości odżywczych

Żywność ekologiczna jest ściśle regulowana przez prawo unijne i musi zawierać co najmniej 95 proc. składników naturalnego pochodzenia. Można więc śmiało stwierdzić, że stanowi ona zdrowszą alternatywę dla produktów pochodzących z rolnictwa konwencjonalnego, ze względu na mniejsze zanieczyszczenie pozostałościami chemii rolnej i wyższą wartość odżywczą. 

Potwierdzają to liczne badania naukowe, które wskazują, że:

  • Warzywa i owoce pochodzące z produkcji ekologicznej zawierają więcej związków mineralnych, takich jak: żelazo (np. wiśnie, czarne porzeczki), magnez (np. kapusta włoska, marchew), fosfor (np. seler, ziemniaki), potas (marchew, kapusta włoska) oraz wapń (szpinak, marchew), witamina C i flawonoidy. 
  • Uprawa metodami rolnictwa ekologicznego prowadzi do wzrostu antyoksydantów nawet o 30 proc. [1]. 
  • Wypasanie zwierząt w hodowlach ekologicznych przyczynia się do wyższej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) w wołowinie i cielęcinie oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych z szeregu n-3 w mięsie kurcząt [2].

Żywność organiczna bez GMO

Głównym celem rolnictwa ekologicznego jest zrównoważona produkcja, która nie prowadzi do degradacji środowiska naturalnego, dlatego zdecydowanie odrzuca ono stosowanie GMO. Nie może być ono wykorzystywane nie tylko w paszach czy nasionach. Gospodarstwa ekologiczne muszą wykazać brak obecności GMO także w nawozach, środkach ochronnych roślin, substancjach pomocniczych oraz materiale rozmnożeniowym. Jedynym wyjątkiem są leki weterynaryjne, jednak i one podlegają ścisłej kontroli.

 

W trosce o dobrostan zwierząt

Restrykcyjne wymogi rolnictwa ekologicznego nie omijają tematu hodowli bydła, drobiu i trzody chlewnej. W trosce o ich dobrostan gospodarstwa zobowiązane są do zaspokajania podstawowych potrzeb w zakresie dostępu do wody i pożywienia, odpowiedniej higieny i towarzystwa innych zwierząt. W efekcie zwierzęta mają więcej miejsca w oborze, a jeśli to możliwe, także wybieg na zewnątrz. W budynku musi być również wystarczająca ilość naturalnego światła i właściwy mikroklimat. Ponadto zabronione są bolesne zabiegi, takie jak obcinanie ogonów u świń czy dziobów u drobiu. 

 

Produkcja żywności organicznej wpływa na ochronę środowiska

W przeciwieństwie do konwencjonalnej produkcji żywności, gospodarstwa ekologiczne nie dążą za wszelką cenę do intensyfikacji produkcji. Zamiast tego próbują jak najbardziej zbliżyć się do natury, przywracając równowagę w środowisku, dbając o bioróżnorodność i jakość gleb. Zastosowanie wieloletniego, bogatego w różne gatunki i odmiany płodozmianu pomaga utrzymać sprawność gleb, jednocześnie zwiększając ich pojemność wodną, co przekłada się na większą podaż składników pokarmowych i przyczynia się do obniżenia zanieczyszczenia wód nadmiarem nawozów. Rolnicy ekologiczni często wybierają lokalne odmiany roślin oraz unikają stosowania GMO, co pomaga w utrzymaniu różnorodności genetycznej upraw, która coraz częściej wskazywana jest przez ekologów jako metoda adaptacji do zmieniającego się klimatu. 

Wybierając żywność ekologiczną, szukaj produktów oznaczonych ułożonymi w kształcie liścia gwiazdkami Unii Europejskiej na zielonym tle. To przyznawany przez Komisję Europejską symbol rolnictwa ekologicznego, który daje ci gwarancję jakości i pewność, że kupowane towary spełniają surowe i rygorystyczne normy certyfikacyjne.

 

[1] Benbrook Ch.: Elevating Antioxidant Levels in Food through Organic Farming and Food Processing, An Organic Center State of Science Review, 2005
[2] Czarnecka B. Żywność ekologiczna – to znaczy jaka? Mięso i Wędliny 2008, 7, 16