• Inwestycja w ekologiczną zmywarkę to najlepsze, co możesz zrobić dla siebie – odzyskany czas spędź np. z rodziną na świeżym powietrzu!
  • Często nie doceniamy, jak bardzo ekologicznym sprzętem jest zmywarka – jeśli chodzi o zużycie wody i detergentów, nie ma ona porównania z tradycyjnym myciem.
  • Szukając nowej zmywarki, zwróć uwagę na „zielone” parametry – przede wszystkim pobór wody i prądu oraz funkcje wspierające efektywną eksploatację.

 

Ręczne mycie naczyń to jedna z najmniej ulubionych domowych czynności. Nic dziwnego, że nie ma wielu fanów. Co ciekawe, wśród nich jest podobno Bill Gates – podczas rozmów z internautami przyznał kiedyś, że wieczorne zmywanie naczyń z żoną to jedna z tych prostych czynności, które pozwalają mu obniżyć poziom niepokoju, wyciszyć się po całym dniu i lepiej zasnąć.

Warto jednak znaleźć sobie inny sposób na odstresowanie. Zmywarkę po prostu warto mieć – nie tylko dla wygody, ale także dla oszczędności. Korzyści z posiadania tego sprzętu w kuchni jest multum!

 

Oszczędzasz wodę i… miejsce

Wystarczy prosty test – podstaw miskę albo zatkaj zlew na czas mycia naczyń. Szybko przekonasz się, że zbiornik bardzo prędko się zapełnia. Niestety, umycie kilku talerzy i szklanek pochłania kilka litrów wody – nawet jeśli bardzo starasz się ją oszczędzać. Tymczasem przeciętny program eko w zmywarce potrafi umyć komplet kilkunastu naczyń, zużywając nawet mniej niż 10 l wody. Dla porównania: typowa duża, okrągła miska, używana do mycia naczyń czy ręcznego prania, mieści aż 20 litrów płynów!

Duże znaczenie dla oszczędności ma też fakt, że przy myciu ręcznym często przepłukujemy jedną szklankę czy talerz, by nic nie zalegało w zlewie, a kuchnia lśniła czystością. Zmywarkę można stopniowo zapełniać – brudnych naczyń nie widać, a tą samą wodą umyje się kilkanaście kompletów.

Można więc z dużą pewnością oszacować, że mycie ręczne zużywa 3-4 razy więcej wody niż zmywarka. To kilkaset złotych oszczędności rocznie!

Nie bez znaczenia, zwłaszcza w małych mieszkaniach, jest fakt, że zmywarka pozwala oszczędzić miejsce w kuchni. Nie jest już potrzebna przestrzeń na suszarkę do naczyń czy duży, dwukomorowy zlew. Wystarczy jedna komora, by np. umyć warzywa i owoce.

 

Nowa – bardziej eko

Sprzęty AGD są coraz bardziej energooszczędne. Jak wynika z danych APPLiA – organizacji zrzeszającej producentów AGD – nowe modele lodówek i zamrażarek zużywają nawet 50-70 proc. mniej prądu niż ich poprzedniczki kupione kilkanaście lat wcześniej. Zmywarki są o 20-40 proc. bardziej oszczędne, pralki – o 30-50 proc.

Jednak to właśnie eksploatacja AGD wciąż odpowiada za ponad połowę prądu zużywanego przez gospodarstwa domowe. Dlatego wyposażenie domu czy mieszkania w energooszczędne sprzęty to sposób na spore oszczędności w rodzinnym budżecie – mogą one sięgać nawet ponad tysiąc złotych rocznie!

Dodatkową, nieocenioną korzyścią są względy ekologiczne – im mniej każdy z nas emituje dwutlenku węgla, tym lepszą planetę zostawimy kolejnym pokoleniom.

Warto poświęcić chwilę na przegląd programów i funkcji ułatwiających życie w styku eko. Nowoczesne zmywarki są wyposażone np. w czujniki, które pozwalają dobrać program, ilość wody i detergentu do stopnia zapełnienia zmywarki i zabrudzenia naczyń.

 

Zmywarka na C

Porównując zmywarki pod kątem zużycia prądu, zwróć uwagę na nowe etykiety energetyczne. Od 2021 r. zmieniła się skala – nie ma już plusów („A+++”), każdej kategorii Komisja Europejska przypisała inną literę oznaczającą najbardziej energooszczędny sprzęt. Uznano, że zmywarki to ta grupa produktów, gdzie potencjał poprawy efektywności energetycznej jest wciąż bardzo duży – i dlatego skala zaczyna się od C.

Jeśli więc podoba Ci się zmywarka, którą oznaczono klasą C, możesz mieć pewność, że to na dziś najlepszy wybór – dla kieszeni i środowiska!

Przeczytaj więcej o etykietach energetycznych.

Zachęcamy także do lektury naszego poradnika, jak wybierać sprzęt AGD z uwzględnieniem wpływu na środowisko naturalne.

 

Mycie napędzane… słońcem 

Na dodatkowe oszczędności mogą liczyć osoby, które postawiły na odnawialne źródła energii w postaci np. wydajnych paneli fotowoltaicznych na dachu. Warto wtedy korzystać ze zmywarki w ciągu dnia – zasilając ją „zielonym” prądem.

Na rynku jest tak duży wybór efektywnych rozwiązań OZE – od paneli solarnych przez przydomowe elektrownie wodne – że można łatwo dobrać rozwiązanie odpowiednie do potrzeb domowników.

 

Zielone nawyki na co dzień

Wybór cichej, energooszczędnej, zużywającej niewiele wody zmywarki to połowa sukcesu. Równie ważna jest codzienna eksploatacja – zgodnie z zaleceniami producenta. Sprzęt będzie nam wtedy wiernie służył przez lata.

Możesz dodatkowo minimalizować wpływ na środowisko, wyrabiając w sobie kilka prostych, a bardzo proekologicznych nawyków:

  1. Włączaj zmywarkę tylko, gdy jest pełna.
  2. Oczyść naczynia z resztek, ale nie płucz ich wodą – szkoda każdej kropli, a zmywarka sobie poradzi.
  3. Poświęć chwilę na optymalne rozłożenie naczyń w zmywarce – tak, by wszystkie miały szansę umyć się za pierwszym razem.
  4. Używaj programów eko lub myjących w najniższej temperaturze.
  5. Jeśli masz prąd z fotowoltaiki, korzystaj ze zmywarki w ciągu dnia.
  6. Wybieraj detergenty, które są przyjazne środowisku (opakowania z recyklingu, mniej chemii w składzie itp.).
  7. Stosuj sól, aby zapobiec odkładaniu się wapnia.
  8. Regularnie czyść zmywarkę odpowiednimi środkami – by jak najdłużej Ci służyła.