• Dobra wiadomość: nowoczesne pralki mogą służyć za wzór energooszczędności – to aktualnie jedyna kategoria sprzętu AGD[P1]  z najwyższym oznaczeniem klasy energetycznej A.
  • Sprzęt wysokiej klasy – w połączeniu z odpowiednią eksploatacją i kilkoma prostymi proekologicznymi nawykami – to sprawdzony przepis na niższe rachunki i troskę o środowisko naturalne.


Ekologiczne pranie zaczyna się od… wyboru pralki. Niezawodność, niskie zużycie prądu i wody oraz ciche działanie to najważniejsze parametry, które warto uwzględnić, jeśli chcemy, by pranie nie obciążało bardzo naszego portfela i środowiska naturalnego.

 

Liderki energooszczędności

W segmencie pralek w ostatnich latach nastąpił ogromny skok jakościowy, jeśli chodzi o energooszczędność. Komisja Europejska doceniła to, przyznając producentom pralek – na razie jako jedynym – prawo używania skali zaczynającej się od A.

Inne sprzęty muszą na razie zadowolić się niższymi ocenami – najlepsze zmywarki mają dziś klasę B, dla lodówek maksimum to C, a telewizorów – E! Unia liczy, że wytwórcy innych sprzętów AGD/RTV będą ambitnie walczyć o to, aby ich produkty były coraz bardziej przyjazne dla środowiska.

Nowa skala efektywności energetycznej nie objęła jeszcze suszarek – dlatego wciąż sprzęty z tej kategorii mają oznaczenia z plusami („A+++”). Nowe etykiety mają za to już pralko-suszarki. Tu na nalepce jest znacznie więcej parametrów niż w przypadku pralki. Producenci podają m.in. oddzielnie klasę energetyczną prania (maksymalna to A) oraz prania z suszeniem (maksymalna to aktualnie C).

Jeśli więc szukasz nowej:

  • pralki – wybieraj te z literą A, to gwarancja najwyższej efektywności energetycznej,
  • suszarki – dobrym wyborem będzie model z trzema plusami („A+++”),
  • pralko-suszarki – rozglądaj się za modelem w klasie A (funkcja prania) i C (suszenie).

 

Więcej o rozpoczętej w 2021 r. zmianie etykiet energetycznych przeczytasz tutaj.

 

Woda na wagę złota

Jeśli leży Ci na sercu dobro środowiska naturalnego, na pewno wiesz, jak cennym zasobem jest woda. Już dziś jesteśmy krajem, który zmaga się z deficytem wody pitnej. Dlatego warto szukać każdej sposobności do tego, aby ograniczać zużycie wody – i także pod tym kątem porównywać modele pralek. Dobra wiadomość: nowoczesne sprzęty potrzebują znacznie mniej wody niż ich odpowiedniczki sprzed lat.

Więcej o tym, jak porównywać parametry sprzętów AGD, tutaj

 

Suszenie – najlepiej od święta

Suszarki to świetny wynalazek, nikt nie zaprzeczy. Niestety, luksus wyjęcia suchego, miękkiego prania ma swoją cenę – klimatyczną. Nawet suszarka z najwyższej półki potrzebuje prądu, a pralko-suszarka – także wody, i to niemało. To wynik kompromisu, wymuszonego koniecznością połączenia dwóch funkcji w jednym urządzeniu.

Pralko-suszarki potrzebują wody zarówno do fazy prania, jak i suszenia. W efekcie zużycie wody może być nawet dwukrotnie wyższe (65-80 litrów przy 6-kilogramowym wsadzie) niż w przypadku samego prania (45-50 litrów).

Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, suszmy pranie naturalnie – na balkonie czy w ogrodzie, zwłaszcza w sezonie letnim.

Jeśli zaś nie wyobrażamy sobie życia bez automatycznej suszarki i mamy sporą łazienkę – najlepiej zainwestować w oddzielny sprzęt. Otworzy się przed nami cała paleta zaawansowanych rozwiązań i modeli, które są przyjazne dla środowiska (np. suszarka z pompą ciepła zamiast tradycyjnej grzałki) i ubrań (możliwość suszenia w niższych temperaturach chroni tkaniny).

 

Zielone nawyki

Wybór energooszczędnego, nowoczesnego sprzętu to solidny fundament ekodomu. Ale nie mniej ważne są odpowiednia eksploatacja i proste nawyki, które pozwalają zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko naturalne:

  • kontroluj, czy stos ubrań do prania nie powiększa się zbyt szybko – nie jest tajemnicą, że dzieci wolą wrzucić raz założone spodnie do kosza na pranie, niż schować je do szafy. Uczmy je od najmłodszych lat, że warto zadać sobie trochę trudu, ale mieć satysfakcję, że zrobiło się coś dobrego dla środowiska naturalnego,
  • włączaj pralkę tylko przy pełnym obciążeniu – świetnie sprawdzają się chusteczki wyłapujące kolor i brud. Dzięki temu możesz zmniejszyć liczbę prań, dzieląc odzież tylko na jasną i kolorową. Ale też nie przeładowuj pralki – to oznacza większe zużycie energii, a ubrania gorzej się dopiorą,
  • używaj programów ekonomicznych, pierz w niskich temperaturach, włączaj pranie wstępne tylko dla bardzo zabrudzonej odzieży – nowoczesne środki piorące aktywują się już nawet w temperaturze 20 stopni. Z przyzwyczajenia pierzesz np. pościel w 90 stopniach? Jeśli masz automatyczną suszarkę, pamiętaj, że gorące powietrze świetnie sprawdzi się w roli pogromcy bakterii,
  • regularnie (co 20-30 prań) czyść bęben – to właśnie profilaktyka, jak w zdrowiu, decyduje o długowieczności zakupionych sprzętów. Możesz użyć specjalnych detergentów lub po prostu dodać proszek i uruchomić pranie pustego bębna,
  • kontroluj twardość wody – to zapobiega odkładaniu się wapna. Możesz użyć specjalnych filtrów do wody lub specjalistycznych środków do odkamieniania,
  • czytaj uważnie etykiety, nie przesadzaj z dozowaniem – ostatnie lata przyniosły bardzo dużą poprawę, jeśli chodzi o koncentrację substancji czynnych. Są już np. płyny do prania, których wystarczy 30-40 ml (czyli ok. 1/3 nakrętki), by uprać 4-5 kg wsadu. Tymczasem wielu z nas ma tradycję wlewania płynów „pod korek”,
  • uwzględniaj stopień zabrudzenia odzieży – jeśli potrzebujesz tylko odświeżenia, użyj minimalnego zalecanego dozowania,
  • znajdź ulubiony tradycyjny proszek w kartonie – to wciąż najbardziej wydajna i ekologiczna formuła – unikasz folii, plastiku, ale także wielu sztucznych aromatów i substancji konserwujących, które nie rozkładają się i zanieczyszczają ścieki,
  • wybieraj produkty ekologiczne i biodegradowalne albo… spróbuj samodzielnie zrobić proszek do prania – w internecie jest mnóstwo porad i sklepów z półproduktami. To świetny sposób, by wciągnąć dzieci w naukę przez zabawę – to jednoczesna lekcja chemii i ekologii!
  • śledź nowinki dotyczące chemii gospodarczej – ostatnio pojawiły się np. chusteczki do prania – sprzedawane w płaskich, małych opakowaniach. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą powiększać góry plastikowych śmieci,
  • jeśli masz zmienną taryfę, unikaj pracy w godzinach szczytu. Możesz ustawić timer, aby pralka uruchomiła wybrany program w nocy.